Slapy - náplavka

Slapy jsou lokalita, kterou mohu jihu Středočeského kraje a Praze všichni závidět. Lokalita nabízí hloubky, mělké zátočinky, stěny, vraky, zbytky staveb, ryby… zkrátka vše, na co si potápěč vzpomene. Pravda, mnohé je po většinu roku ukryto v ne příliš čisté vodě nebo na ne příliš jasném místě a hluk turbín při potápění u hráze také mnohým nedodá, o to víc ale potápěč z každého ponoru vytěží a dosažených výsledků si více váží.

Některé lokality nabízí skutečně řadu atrakcí, které jsou však na rozdíl od jim podobných v lomech „přírodní“, např. vraky plavidel jsou tedy plně autentické, nejedná se o záměrně dovezené a potopené čluny jako na některých lomech. Aby tyto atrakce nemuseli potápěči hledat při každém ponoru znova, začali si pod vodou dělat cestičky. Nejmarkantnější je to na lokalitě zvané Náplavka, kde již před dávnými lety provedli jedno z prvních vyvázání Zdenek s Tomášem z PKP. Postupně aktivitu převzali další a síť se zahustila. Protože nakonec vyvazoval kde kdo, kde čím, vyžadoval v některých místech pohyb po vytvořených cestičkách určitou zdatnost a některé úseky „volnou vodou“ byly pro potápěče křížící tyto úseky chytací pasti.

Hybatelem ke změně, jak už to bohužel bývá, byla tragická událost. Po ní se parta spřátelených potápěčů z několika klubů rozhodla lokalitu vyčistit a převázat, s cílem minimalizovat pasti a usnadnit sledování šňůr i za velmi špatných podmínek. Tato akce dospěla k závěru, výsledkem jsou tři cestičky a navrch mapka a ilustrační obrázek.

Dík za pěkné obrázky patří DrKozlovi (zároveň nepsanému koordinátorovi akce), za celé současné dění pak lidem ze Speleoaqunaut, Williteamu, Luckydivers a dalším,  člověkoúčastí přispěl i Pragoaquanaut.

Nicméně potápěči pozor! Šňůry jsou pomůcka pro potápěče obeznámené a schopné ponoru na takovéto lokalitě. Šňůry nejsou k tomu, aby nezkušenému potápěči umožnily nalézt vrak ve 33 m a to i při špatné viditelnosti a bez použití jiných navigačních pomůcek. Potápěč se nesmí nechat nataženou šňůrou zavést za hranice svých dovedností. Orientační schopnosti, kompas a znalost jeho používání, případně znalost pohybu po vodících šňůrách je na této lokalitě podmínkou.

 

Text Petr , obrázky DrKozel

 

Dovětek, vodící šňůra je základní a hlavní navigační prostředek pro potápění v uzavřených prostorách. Odtud lze převzít i pravidla pro práci s vodící šňůrou.

Tip  1: Vodící šňůra se sleduje pohledem, v případě velmi špatných podmínek se udělá kolem šňůry signál OK a šňůra se nechá volně projíždět. Za šňůru se nikdy netahá a nepřitahuje se za ní, pokud tedy není cesta vyvázána fixně horolezeckým lanem (což na Náplavce není).

Tip 2: Pokud se potápěč přesouvá z jedné strany šňůry na druhou, vždy nad šňůrou, ne pod ní. Zároveň je dobré šňůru pod břichem lehkým dotykem dlaně kontrolovat a případně ji odtlačit od břicha, aby nedošlo k zachycení za výstroj. Zároveň je třeba plavat žabáka, ne šňůru skopat kraulem.

Tip 3: Vlasec, natož 2mm šňůra nelze přetrhnout, i proto je nůž součást základní výbavy potápěče. K zachycení do šňůry může dojít vždy, hlavně dochází k zachycení do šňůry či vlasců, které potápěč nevidí, proto ostrý nůž, nůžky, kleště… jsou nutnost, nejlépe ve dvou kusech (zmrzlá ruka a trocha stresu a je po noži a parťák zrovna nemusí být po ruce).

hrad Karlštejn 2013

Klub Pragoaquanaut ve spolupráci s klubem Speleoaqunaut podnikl 4.11.2012 průzkumný sestup do hradní studny na Karleštejně. V roce 2013 se klub na hrad vrátil na doměření a přípravu výstavy.

První ponor s RB

Jakubův první por s elektronicky řízeným rebreatherem byl bohatý na dojmy.

Videogrammetrie

Videogrammetrie v Chýnovské jeskyni, popis převratné metody mapování nejen jeskyní