Open air Krumlov

Při zpáteční cestě z naší potápěčské výpravy za čistou vodou z Rakouska z jezera Gruner see jsme navštívili Český Krumlov, kam nás pozval náš kamarád Petr Klier. Volal mi, že tam bude vystavovat velkoplošné fotky z jeho tvorby z historickými helmami, které vlastní a postupně je uvádí do funkčního stavu. Celá jeho expozice byla začleněna do Open‐air foto festivalu 2013 a vystavena v prostorách zámku. To umocňovalo zážitek z prohlídky velkoformátovaných fotografií. Při té příležitosti se také uskutečnila malá beseda s projekcí dalších jeho snímků a byli zodpovězeny dotazy týkající se fotografování pod vodou. Petr mj. představil svoje nádobíčko a to je: Fotoaparát HASSELBLAD H4x, Pouzdro ULTIMA DIGITAL, Blesky SUBMARINE MEGA.

Popovídal o tom, jak se vlastně takovéto nádherné fotky tvoří. Jak je nutné citlivě pracovat se světlem, jak využít čistou i kalnou vodu, kolik věcí je potřeba něž se zrodí finální snímek. Mnoho z posluchačů bylo překvapeno, jak je to vlastně náročné. Dotazy směřovali k technice svícení,co za datové stěny používá, jak je veliké rozlišení snímků atd. Dále byl představen kamarád Libor Havlíček, který si dobrovolně na sebe obléká tyto historické obleky a snaží se Petrovi připravit pod vodou co nejlepší scénu k focení. Bylo to příjemné oživení standardních besed, kde se probírá kompozice fotografie, jak nejlépe pořizovat makro snímky, práce s modelem a další a další běžné fotografické postupy. Po ukončení besedy jsme všichni společně zašli na oběd a prohlédli si Český Krumlov, který se bohužel připravoval na velkou vodu. Bylo to zrovna v období, kdy byly povodně a vltavská kaskáda včetně Lipenské přehrady mohutně odpouštěla vodu. Nicméně udělali jsem řadu snímků (nahlédněte do naší galerie Open‐air foto festival) a jestli jste zvědaví na další fotky Petra Kliera tak určitě nahlédněte do jeho fotogalerie na jeho webových stránkách: Petra Klíra

související

Jezero Gruner see

Po povodních nám neumožnil stále vysoký stav vody zahájit úklid skladu, tak jsem vyrazili za čistou vodou do Rakouska na jezero Gruner see.

Potápění s bailout rebreathery

Před časem vyšel Jakubovi článek na webu TDI, který jako první probírá problematiku bailout CCR. Byla by škoda nezveřejnit českou verzi pro ty, kteří si v angličtině příliš nepočtou.

Rybí polévka

Někdo by si řekl: "Proč zrovna na Rumchalpu?". No přeci: "Protože je to tam krásný vy lidičky potápěčský".