OWD

Open Water Diver

Úvodní potápěčský kurz

 

Základní informace
Kurz Open Water Diver (OWD) je prvním krokem do přístrojového potápění. Tento kurz poskytuje komplexní výcvik pro ty, kteří se chtějí stát sportovními potápěči. Kurz klade důraz na získání dovedností a znalostí, které jsou zapotřebí k rozvoji bezpečí potápěčů, rozvíjí smysl pro odpovědnost. Tento kurz kvalifikuje potápěče k ponorům do maximální hloubky 18 metrů.

Zároveň je možné absolvovat kurz  jako Open Water Nitrox Diver (OWND). Kurz je tak rozšířen o teoretickou část věnující se problematice potápění s kyslíkem obohacenými směsmi a ponory na otevřené vodě jsou prováděny se základními míchanými plyny. Toto rozšíření vám umožní využívat výhod potápění s nitroxem, jakými jsou: zmenšení rizika dekompresní nemoci, minimalizace únavy po ponoru, prodloužení pobytu na dně atd.

Kurz je cenově zvýhodněn oproti absolvování kurzů  OWD a Nitrox Diver samostatně.

Lekce
Kurz se skládá z pěti (v případě OWND sedmi) cca dvouhodinových lekcí teorie , pěti praktických lekcí v bazénu (čas je odvislý od počtu účastníků 1-2h). Po dokonalém zvládnutí všech cviků v bazénu a úspěšném zvládnutí písemného testu se provádějí nejméně čtyři ponory ve volné vodě.

 

Časové rozvržení kurzu

Délka kuru se odvíjí od množství lekcí zvládnutých během týdne. Lekce mohou probíhat jednou až třikrát týdně. Bazén je možné využívat ve dnech Ne, Po, Út, St. Vše záleží na  časových možnostech přizpůsobení. Ponory v otevřené vodě se řeší podle aktuálních podmínek a počasí. Nejčastěji je to formou intenzivního potápěčského víkendu na nějaké ze základen v ČR, případně dva samostatné dny, ve kterých se provádí dva ponory. Celý kurz tak může trvat od dvou do šesti týdnů.

 

Místo konání kurzu
Teoretická část probíhá v učebně v Praze na Smíchově (po dohodě i jinde). Bazénové lekce probíhají v Praze (Slávie) nebo Mělníce. Trénink na volné vodě probíhá v lomech, jezerech a přehradách v ČR.

V případě zájmu je možno provádět výcvik nebo jeho část v zahraničí (např. Rakousko, Německo, Itálie, Egypt apod.). Výhodou jsou lepší podmínky (viditelnost pod vodou, teplota vody, atraktivita  prostředí). Toto je však podmíněno minimální skupinou 4 uchazečů nebo ve zcela výjimečných případech je možné začlenit výuku do nějaké z výprav Pragoaquanautu.

 

Termíny kurzů
Kurzy probíhají v průběhu celého roku. Nejsou vypisovány žádné konkrétní termíny kurzů. Pro informace o nejbližším termínu kurzu kontaktujte instruktora osobně.

 

Výukové materiály
Při zápisu do kurzu obdrží účastník IANTD Open Water Diver manuál v češtině a IANTD tabulky pro potápění se vzduchem. V případě OWND účastník navíc obdrží manuál IANTD Nitrox Diver s tabulkami pro potápění s nitroxem.

Výstroj a vybavení
Půjčení výstroje je zahrnuto v ceně kurzu (oblek s doplňky, kompenzátor vztlaku, zásobníky plynů, plicní automatiky a přístroje).Je zapotřebí mít pouze vlastní masku, šnorchl a ploutve s jejichž výběrem vám rádi poradíme a nabídneme za zvýhodněné ceny.

 

Vstupní požadavky

Nadšení a zápal pro potápění, kamarádský přístup a dobrá nálada, lékařské potvrzení o schopnosti provozovat potápění s přístrojem (pouze od sportovního nebo potápěčského lékaře), prokázat schopnost plynule a bez zjevných potíží uplavat 400m (prsa, kraul).

 
Osvědčení
Po úspěšném ukončení kurzu je účastníku uděleno osvědčení IANTD Open Water Diver nebo IANTD Open Water Nitrox Diver. Tato potápěčská osvědčení, vystavená v IANTD CE, jsou na celém světě uznávána jako osvědčení sportovního potápěče.

Udělení licence je podmíněno splněním všech požadavků kladených na potápěčského studenta.

 

Cena
Cena kurzu Open Water Diver je 11 900 Kč

Cena kurzu Open Water Nitrox Diver je 15 800 Kč

Cena zahrnuje: Půjčování výstroje, plnění dýchacích plynů, práci instruktora a asistentů a náklady s ní spojené, náklady na certifikaci a registraci u IANTD, plastová karta a diplom, poplatek klubu, manuál s tabulkami pro potápění se vzduchem.

Cena nezahrnuje: Dopravu a vstupy na lokality a bazény, případné ubytování.

 

Poplatek za kurz se zpravidla platí po dvou částech – na začátku kurzu a před zahájením ponorů na otevřené vodě.

V individuálních případech je po domluvě možné rozložit platbu i na více částí (Podmínkou je maximální nadšení pro potápění)

 

 

hrad Karlštejn 2012

Klub Pragoaquanaut ve spolupráci s klubem Speleoaqunaut podnikl 4.11.2012 průzkumný sestup do hradní studny na Karleštejně.

Jurisko Vrelo

V loňském roce proběhla expedice do Černé Hory, cílem bylo mimo jiné zmapovat 1. sifon vyvěračky Juriško Vrelo a dle možností pokračovat dále.

Attersee 101,5 m

Jakub se stal historicky prvním Pragoaquanautem, který překročil magickou hranici 100 m hloubky.