Kolik stojí potápění? I.

Otázku, kolik peněz musím vrazit do výstroje, slýchávám velmi často. Svádí to odpovědět: "No, to záleží na ... bla bla bla. Poslední, co člověk chce v té chvíli slyšet jsou rozvláčné bláboly o tom jaké jsou druhy potápění a jak to vše záleží na tom co chce vlastně dělat. Ne, že by to byla jednoduchá a jednoznačná odpověď, ale většinou lze odpovědět velmi jednoduše. Začít se plnohodnotně potápět v ČR a zahraničí s vlastní výstrojí vás bude stát přibližně 62.000 korun.

  • výcvik 7900
  • maska 1000
  • ploutve 2500
  • šnorchl 300
  • botičky 1000
  • rukavice 900
  • mokrý oblek 9000
  • kompenzátor 12500
  • láhev s ventilem 6000
  • zátěžový opasek komplet 800
  • Automatika, manometr, upravené hadice 11500
  • dekompresní počítač 8.000

Uvedené ceny jsou brány podle skutečných maloobchodních cen vybavení, které bych vám s ohledem na kvalitu a vhodnost s klidným svědomím doporučil. Lze samozřejmě někde ušetřit a koupit obyčejnější a levnější (zhruba 20%) nebo si naopak koupit vše mnohem dražší. Do cen nejsou započítány žádné slevy, výhodné nabídky a podobně. Pokud se obrátíte na nás, pomůžeme vám tuto částku o něco snížit (asi 10%).

S touto výstrojí se budete schopni potápět ve dne, od jara do podzimu, po celé Evropě od Norska až po Řecko a klimaticky podobných lokalitách po celém světě do hloubek 20m. Pro tropické oblasti by bylo vhodné dodatečně pořídit lehký oblek, který se dá sehnat přibližně za 3000 korun. Jestli tuto částku přičtete k celkové částce nebo odečtete rozdíl s původním oblekem je na vás. To vy víte sami, jestli chcete jezdit jen na dovolenou na Maledivy a do Indonésie nebo tady po Evropě nebo chcete střídat obojí.

Pokud se rozhodnete pro variantu jezdit jen na tropické dovolené, ušetříte na rukavicích, tlustém obleku, láhvi a opasku kterou vám všude půjčí v ceně potápění a počítač můžete zvilit jen velmi jednoduchý. Tedy takový start set vybavení s výcvikem vás přijde na 48.000 korun.

Původní varianta za 62.000 korun je navržena tak, aby se maximum zakoupené výstroje dalo využít i v případě, že potápěč chce pokračovat směrem k náročnějšímu potápění.

Musím si pořizovat vše najednou?

Samozřejmě že ne. Podstatné je pořídit si takzvané ABC, tedy masku, šnorchl, ploutve a k tomu neoprenové boty. To spolu s výcvikem dělá dohromady přibližně 13.000 korun. Zbytek lze půjčit z klubu Pragoaquanaut nebo z komerčních potápěčských půjčoven. Půjčení kompletního zbytku výstroje vás bez naplnění láhve v komerčních půjčovnách vyjde zhruba na 650 korun na den a naplnění na 150. Navíc musíte skládat často nehorázné kauce v řádu desítek tisíc. Pokud jste členy Pragoaquanautu, je to vše poněkud levnější a jednoduší.

V příštím díle tohoto článku rozebereme náklady na zbylou část potápěčské kariéry.

Napsal: Jakub

      

související

Kolik stojí potápění? II.

V předchozím díle jsme si vypočítali náklady začínajícího potápěče, který se rozhodl pořídit si vlastní výbavu. Nyní se podíváme na to, kolik si musí potápěč připravit, pokud se bude chtít v potápění dále rozvíjet.

Slapy - náplavka

V půlce března byla dovršena úprava vodících šňůr na lokalitě Náplavka, šňůry byly i zmapovány a výsledkem je mimo jiné mapička.

MALEDIVY 2014

Kapr je ryba tradiční, nikoli však všemi nutně vyhledávaná, proto jsme před Vánocemi zamířili za rybami a parybami jiného kalibru. VIDEO A FOTO Z AKCE!