Videogrammetrie

Čistá voda je skvělá věc, dá se v ní fotit, pozorovat ryby a nově i vytvářet 3D modely povrchů. Okamžité uplatnění této metody je například v jeskyni. Jeskyně se mapují tak, že se změří polygon (azimut, hloubka a vzdálenost) a současně nebo následně se kreslí mapa. Mapa se kreslí pod vodou do wetnotesu a je čistě na schopnostech potápěče, jak podrobná a přesná mapa bude. Mapa se pak sesadí na polygon. Pokud je požadována vyšší přesnost, musí se pod vodou měřit pásmem, včetně šířek profilů atd. To je ovšem u členitějších jeskyní doslova nekonečná činnost a prakticky to nikdo nedělá. Proti tomu videogrammetrie umožňuje vytvořit přesný model pouze z videozáběrů natočených v jeskyni. Tím je zásadně minimalizován náročný čas pod vodou. Samozřejmě pořízení záběrů má svá pravidla a úskalí…, ale výsledky pak poskytují naprosto přesný model jeskyně. Jeden z praktických přínosů je například možnost zjištění vodního obsahu jeskyně. To je relevantní údaj u zdrojů vody (jakým je např. Chýnovská jeskyně) a je to vstupní údaj pro výpočty koncentrací a ředění různých prvků, údaj může sloužit pro rozhodnutí k odčerpání vody ze sifonu kvůli další exploraci atp. Metoda ale umožňuje podobně dokumentovat i podvodní naleziště kostí (např. nález lenochoda v Mexiku) nebo vraků (podvodní archeologie).

Reportáž o metodě včetně ilustračních záběrů ZDE

Petr ml.

 

Vytopený sklad 2013

Globální změny klimatu mají za důsledek mimo jiné častější povodně. Po roce 2002 jsem si tak zopakovali kompletní vyplavení skaldu.

Rozhodl jsem se (Jakub 09), že pro nedostatek dobrých materiálů a časově vzdálenému společnému kurzu, vám napíšu postup plánování ponoru podle pravidla Rock Bottom.

Průzračný Kosov

Nádherná viditelnost 25 metrů se v Čechách nevidí každý den. Tentokrát jsme měli štěstí na lomu Kosov u Berouna.